Anasayfa / Yüz bakımı / Yüz sarkması nasıl toparlanır faydalı bitkiler nedir
Yüz sarkması nasıltoparlanır faydalı bitkiler nedir
Yüz sarkması nasıltoparlanır faydalı bitkiler nedir

Yüz sarkması nasıl toparlanır faydalı bitkiler nedir

Genellikle 40 yaşından sonra görülen yüz sarkması cildin elastiki yapısını kaybetmekle beraber ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Öncesinde alınacak basit bir kaç tedbir sayesinde yüzünüzde oluşabilecek sarkmaları geciktirebilirsiniz. Yüz sarkma sorununuz ilerlemeden bazı önlemler alarak kırışık görünümünü de böylece ortadan kaldırabilirsiniz. Düzenli olarak sarkan bölgeye yapacağınız egzersiz hareketleri, kullanacağınız krem ve maskeler yada farklı olarak lazerli tedavi şekli uygulanarak da  yüz toparlanarak genç bir görünüm sağlanabilir. Bu günkü yazımızda yüz sarkması nedenleri, erken alınabilinecek önlemler  Yüz sarkması nasıl toparlanır faydalı bitkiler nedir konusuna yer vermek istedik. Yüzünde sarkma sorunu yeni başlayan kişiler ciltlerindeki yaşlanma etkilerini azaltmak için estetik ameliyatlara kadar giden cilt sorunlarına erken önlem alarak uzun yıllar sağlıklı bir yüz ve cildin sahibi olabilirler.

Yüz sarkmasının nedenleri

  • Ani kilo alıp vermek cildin elastik yapısını bozar ve yüzümü ile beraber tüm vücutta sarkmalara neden olabilir.
  • Çok fazla şeker ve şekerli gıda ile beslenen kişiler içeriğindeki glikoz maddesinin yarattığı ciltte kollajen kaybına neden olup yüz sarkması sorununa sebep olmakta.
  • Yaz aylarında direk olarak güneş ışığına maruz kalan yüz bölgesi ultraviyole ışınlarının zararlı etkisi ile karşılaşır ve daha erken yaşlanır.
  • Günümüzde kaçınılmaz olan telefon ve tablet gibi elektronik ürünlere bakabilmek için devamlı olarak eğildiğimizde yanak ve çenede sarkmalar meydana geliyor.
  • Daha çok kadınlarda yaşlanma ile beraber görülen östrojen hormonunun azalması da yüzde sarkmaya neden olmaktadır. Cildin ihtiyacı olan kollajen ve elastin üreten hücreler östrojen hormonu sayesinde çalışmaktadır.
  • Düzensiz uyku ve stresli bir hayat daha erken yaşlanmanıza neden olurken erken dönemlerde yüzünüzde sarkmalara sebebiyet vermektedir.

Yüz sarkması toparlamak için egzersizi

Yüz bölgesinde bulunan kaslar gülünce yada surat astığınız sırada farklı şekillerde çalışır. Farklı şekillerde yapacak olduğunuz çeşitli egzersiz hareketler ile yüz kaslarınızı çalıştırarak sarkma oluşmaya başlayan bölgedeki sorunu düzelterek oluşmasının da önüne geçecektir. Günde sadece 5 10 dakikanızı ayırarak yapacağınız yüz hareketleri ile sarkma probleminin önüne geçebilirsiniz.

Yüz germe egzersizi

Yüz germe egzersizi
Yüz germe egzersizi

İlk olarak yüz germe işlemine göz çevresinde oluşan kırışıklıkları gidererek başlıyoruz. İki elinizin işaret ve orta parmaklarını kullanarak şakaklarınıza doğru gerdirerek gözlerinizi kapatın ve açın. Bu hareketi 15 kez 10 saniye süre ile tekrar edin. Daha sonra orta parmağınız ile kaşlarınızı kaldırarak aşağı bakın. Göz çevrenizde oluşan şişme ve kırışıklıklara çözüm olan egzersiz hareketini her gün düzenli olarak tekrar edin. Yüz germe egzersizlerinde yanak sarkması yaşayan kişiler ise U ve X harflerini tekrar ederek eskisinden daha sıkı bir yanak yapısına sahip olacaklar. İki elinizle yanaklarınızı geriye doğru iterek 10 kez 10 saniye bu hareketi yaptığınızda ise gergin bir yüz ifadesine sahip olabilirsiniz. O harfini her gün düzenli olarak 10 saniye aralıklar ile devamlı olarak tekrar ederek ağız çevrenizde oluşacak çizgilerden kurtulabilirsiniz. Son olarak alında oluşan kırışıklıklar için işaret parmağınız ile alnınızın ortasına daire şeklinde yapacağınız masaj hareketini günde en az  10 kez yapabiliyorsunuz.

 Yüz sarkması nasıl toparlanır faydalı bitkiler nedir

Fazla yağlı ciltlerde sarkmalar yaşanır iken aksine kuru cilt tiplerinde kırışıklıklar meydana gelmektedir. Sizlere bahsedeceğimiz yüz sarkmasını ve kırışıklığı önleyen bitkiler sayesinde cildinizi kuvvetlendirerek sağlık kazandırmış olacaksınız. Yüz sarkması nasıl toparlanır faydalı bitkiler nedir sizin için araştırdık.

Nane ile cildinizi toparlayın

Yüz sarkması nasıl toparlanır faydalı bitkiler nedir
Yüz sarkması nasıl toparlanır faydalı bitkiler nedir

Bir su bardağı kaynamış su içine bir çorba kaşığı kadar kurutulmuş nane ekleyip 15 dakika dinlenmeye bırakın. Daha sonra hazırladığınız nane suyunu süzerek önceden temizlediğiniz cildinize yüzünüzün tüm kısımlarına bol miktarda sürün ve kurumaya bırakın. Nane cildinizi toparlarken aynı zamanda da yüz kaslarını kuvvetlendiren bir bitkidir.

Limon ile yüz sarkmasına bitkisel çözüm

Limon içerdiği C vitamini sayesinde cilde uygulandığında esneklik kazandırır ve erken yaşlanma sorununun önüne geçer. yarım limon suyunu her gün düzenli bir şekilde yüzünüze ve boyun bölgenize masaj hareketleri ile sürün ve 10 dakika bekleterek soğuk su ile durulayın. Bu şekilde bitkisel olarak limon ile yüz sarkmasına  neden olan sorunların üstesinden kısa bir sürede gelebilirsiniz. Kısa zamanda etkisini gösterecek olan limon suyunu günde bir defa uygulamanızı öneriyoruz.

Hakkında Emel Demir

KIZLAR BU KAÇMAZ!

Yüzdeki siyah noktalardan kurtulmak için doğal çözümler

Yüzdeki siyah noktalardan kurtulmak için doğal çözümler

Yüzdeki siyah noktalardan kurtulmak için doğal çözümler Kirli hava şartları, yağlı besinler ve kimyasal cilt …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir