Anasayfa / Sivilce maskesi / Sivilcelerden kurtulma yöntemleri
Sivilcelerden kurtulma yöntemleri
Sivilcelerden kurtulma yöntemleri

Sivilcelerden kurtulma yöntemleri

Genellikle ergenlik dönemlerinde hormonların etkisiyle cildin aşırı yağlanması ve cildin gözeneklerinin, yağ bezlerinin salgıladığı sebum maddesiyle tıkanması ve bakteriyel enfeksiyonu sonucu yüzümüzde ve vücudumuzda sivilceler oluşur. Uykusuzluk stres düzensiz beslenme gibi faktörlerde sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Ergenlik dönemi dışında da her yaşta karşılaşabileceğimiz sivilce sorunu hem bayanlar hem de erkekler tarafından kesinlikle istenmeyen bir cilt sorunudur. Özellikle ergenlik döneminde ciltte meydana gelebilen aşırı sivilcelenme istenmeyen bir durum olduğundan dolayı gençleri psikolojik olarak da rahatsız eder. Eğer cildiniz de baş edemeyeceğinizi düşündüğünüz aşırı derecede bir yağlanma ve sivilcelenme durumu var ise tabi ki öncelikle bir cilt doktoruna başvurmalı gerekli tedavinizi yaptırmalısınız. Bunun dışında evinizde yapabileceğiniz bazı doğal maskeler ve yöntemlerle sivilcelerinizden kurtulmanız mümkün olabilir. Sizler için önerdiğimiz maske ve kürler kısa zamanda Sivilcelerden kurtulma yöntemleri arasındadır.

Sivilcelerden kurtulma yöntemleri

 • Öncelikle sivilce oluşumunu önlemek için cilt temizliğinize dikkat etmeniz ve aşırı yağlı ve şekerli besinler tüketmemeniz gerekiyor. Örneğin her gün yastık kılıfınızı ve yüz havlunuzu temiz ve ütülü olanıyla değiştirmek faydalı bir önlemdir.
  Sivilcelerden kurtulma yöntemleri
  Sivilcelerden kurtulma yöntemleri
 • Fast food yiyeceklerden, kızartmalardan, şekerli yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak ve bol su içmeyi alışkanlık haline getirmek sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
 • Ayrıca cildinizde oluşmuş sivilceleri sıkmamak ve mümkün olduğunca dokunmamak sivilcelerinizin yayılmasını önler.

Bu gibi önlemler haricinde cildinize uygulayabileceğiniz çeşitli ev yapımı ve doğal maskeleri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Hekiminize danıştıktan sonra uygulayabileceğiniz bu maskeler ile sivilcelerinizden kurtulmanız mümkündür.

 

Bal ve tarçın maskesi

Malzemeler :

 • İki yemek kaşığı bal
 • Bir çay kaşığı tarçın

Yapılışı :

Bir kase içerisinde iki yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı tarçını karıştırıp macun kıvamına getirin.Cildimize uygulayıp 10 dakika kadar bekletin ve ılık su ile cildimizi yıkayın. Balın doğal bir antibiyotik oluşu ve tarçının antibakteriyel özelliği sayesinde bu maske ile cildinizdeki sivilce görünümünü azaltabilirsiniz. Ayrıca maskeyi uyguladıktan sonra cildinizde bir rahatlama ve parlaklık hissedeceksiniz.

Salatalık ve limon suyu maskesi

Malzemeler :

 • İki, üç çay kaşığı limon suyu
 • Bir adet salatalık

Yapılışı :

Yıkamış olduğunuz salatalığı bir kabın içerisine rendeleyin. Daha sonra içine iki, üç çay kaşığı limon suyunu ilave edin. Hazırladığınız karışımı cildinize uygulayın. 10-15 dakika beklettikden sonra cildinizi yıkayın. Salatalık zengin bir potasyum kaynağıdır. Ayrıca cildi yatıştırma etkisi de vardır. Limon ise c vitamini açısından zengindir ve içerdiği sitrik asit ile pul pul olan cildi yatıştırır ve sivilceleri kurutma özelliği vardır. İçerisinde doğal bir beyazlatma etkisi olduğundan cilde uyguladıktan sonra direk güneşe  çıkılmamalı cildin yeterince durulandığından emin olunmalıdır.

Çilek ve bal maskesi

Malzemeler :

 • Üç adet çilek
 • İki çay kaşığı bal

Yapılışı :

Yıkadığınız çilekleri bir kabın içerisinde iyice ezerek püre haline getirin. Daha sonra iki çay  kaşığı balı çileklere ilave edip karıştırın. Bu karışımı cildinize uygulayarak 15-20 dakika bekleyin. Daha sonra cildinizi yıkayın. Bu maskesi bir ay boyunca haftada iki kere cildinize uygulayabilirsiniz. Çilek gözenekleri açar ve bakteriler üzerinde etkilidir. Ciltteki ölü hücrelerin dökülmesine ve yeni hücrelerin oluşmasını sağlar. Bal ise yapışkan özelliği sayesinde cildi derinlemesine temizler ve rahatlatır.

Karbonat maskesi

Malzemeler :

 • Üç çay kaşığı saf su
 • Bir çay kaşığı karbonat

Yapılışı :

Bir kabın içerisine üç çay kaşığı saf suyu ve bir çay kaşığı karbonatı ekliyoruz. Karbonat eriyene kadar karıştırıp cildimize uyguluyoruz. 10-15 dakika bekleyip ılık su ile cildimizi duruluyoruz. Karbonatın hafif bir antisptik özelliği vardır ve cilt üzerinde bulunan mantar ve bakterileri yok eder. Yeni hücrelerin yapımını hızlandırır. Cilt üzerinde fazla yağı alır. Bu maskeyi uyguladıktan  sonra cildinizin daha pürüzsüz ve yumuşak olduğunu fark edeceksiniz.

Kil maskesi

Malzemeler :

 • Bir yumurta akı
 • Bir çay kaşığı taze limon suyu
 • Bir tatlı kaşığı kil (beyaz ya da yeşil olabilir)
 • Altı yedi damla çay ağacı yağı

Yapılışı :

Bir kabın içerisinde yumurta akı ve taze limon suyunu çırpıyoruz. Daha sonra bu karışıma azar azar bir tatlı kaşığı kili ekleyip karıştırıyoruz. Son olarak altı yedi damla çay ağacı yağını  ekleyip cildimize uyguluyoruz. Maskemizi cildimizde 20 dakika kadar bekletip ılık su ile cildimizi maskeden arındırıyoruz. Yüzümüzü kuruladıktan sonra cilt tipimize uygun bir nemlendirici ile cildimizi nemlendiriyoruz.

Uyguladığımız bu maskeleri yumuşak hareketlerle ve göz çevresine temas ettirmeden yapmaya dikkat etmeliyiz.

 

 

 

Hakkında Emel Demir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir