Anasayfa / Cilt bakımı / Selülitten kurtulmanın en etkili yöntemleri
Selülitten kurtulmanın en etkili yöntemleri
Selülitten kurtulmanın en etkili yöntemleri

Selülitten kurtulmanın en etkili yöntemleri

Selülitten kurtulmanın en etkili yöntemleri

Selülit birçok kadının korkulu rüyasıdır. Özellikle yaz aylarının yaklaşmasıyla selülitlerine çözüm yolları arayan hanımlar, bugün ki yazımızı inceleyerek kısa sürede selülit problemlerinize çözüm bulabileceksiniz. Selülit daha çok kalça ve basen bölgelerinde  görülen portakal kabuğu görünümüdür. Sağlık problemi olmasa da  kötü görüntüsünden dolayı vücutta istenmezler .Cildin altında bulunan yağ dokuları zamanla yağ artışı sebebiyle irili ufaklı çukurluklar oluşturur. Vücutta yaşlanma ilerledikçe bedenin metabolizması yavaşlar ve selülitlerde hızla çoğalır. Önereceğimiz birkaç yöntemle selülit oluşumunuz yavaşlayacak  hatta yok denecek kadar azalacaktır. Sizlerinde selülit nasıl azalır? selülit nasıl geçer? selülit tedavisi var mı ? gibi sorularınız varsa bu öneriler sizler için. Önerilerimizi gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Selülitler neden oluşur?

Araştırmalarımıza göre kadınların %90 ‘ı selülite sahip. Ve birçok kadın selülitlerden kurtulabilmek için çuval dolusu para dökmektedir. Oysa ki aşağıda sayacağımız selülitlerin oluşum sebeplerine dikkat edilirse, selülitler kendiliğinden azalacaktır. Peki selülitlerin sebepleri neler ne gibi pratik yöntemlerle selülitleriniz azalır? Yazımızda özet halinde bulabilirsiniz.

 • Genetik faktörler: Vücut yapınızdaki faktörler gibi selülitlerde genetik olabilir. Eğer anneniz veya teyzeniz halanız gibi yakın akrabalarınızda selülit problemi varsa sizinde bu sorunla karşılaşmanız muhtemel. Çünkü selüliti tetikleyen kan dolaşımı bozukluğu genetik bir faktör sayılmaktadır.
 • Yaşlanmanın etkisi: Yaşlandıkça vücudun metabolizması yavaşlar. Cilt incelir ve yağ dokusu yüzeye çok yakınlaşır. Yağın yüzeye yaklaşmasıyla ciltte yumru çöküntüler oluşur. Biz bunlara selülit desekte bir nevi kan dolaşımı bozukluğudur. Ayrıca yaş itibariyle fazla kilo alıp vermenizle alakalı olarak da selülitlere. yaşla birlikte artan kilolarda sebebiyet vermektedir.
 • Yanlış beslenme ve diyetler: Sık sık kilo alıp veriyor ve kilonuzu kontrol altına alamıyorsanız selülit adayısınız demektir. Fazla kilo alıp vererek cildinizin gevşemesine, esneklik yapısının bozulmasına neden olarak selülitlere davetiye çıkarırsınız. Yağlı, asitli, fazla şekerli ve tuzlu yiyecek ve içeceklerde selülit sebebidir. Selülitleriniz azalsın istiyorsanız bol su içmeli, lifli gıdalar tüketmelisiniz. Ayrıca kontrolsüz diyetler vücuttaki yağ dokularının bozulmasına neden olarak selülit oluşumunu destekler.
 • Hormonsal etkiler: Selüliti etkileyen sebeplerden en önemlisi hormonlardır. Vücutta ki kadınsal östrojen hormonunun prolaktin, troid, insülin hormonlarını tetiklediği bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Özellikle gebelik ve emzirme döneminde salgılanan östrojen hormonları selülit nedenidir.
Selülit 5 adımda nasıl azaltılır?

 1. Günlük 2 litre su için: Vücudumuzun yarıdan fazlası sudur. Bu sebeple  günlük ihtiyacımız olan su miktarını sağlamazsak vücut susuz kalır. Yağ oluşumu hızlanır ve selülite neden olur. Bol su tüketmek hem organlarınız hem de cildiniz için çok faydalıdır.
 2. Günlük yürüyüş : Düzenli yürüyüş ve egzersiz vücut yağlarının erimesine kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Selülitlere fayda sağlar.
 3. Nefes egzersizleri: Derin nefes alış verişi kanı temizler, ciğerleri besler. Karaciğerin kan akımına uğramasını engeller. Yağ yakımına yardımcı olur.
 4. Selülit masajı: Her gün Duş sonrası kabak lifi veya sert bir kese ile yapılan masaj selülit masajıdır. Sorunlu bölgeye lifle kızarana kadar ovulur. Kan akışının hızlanmasıyla selülitli bölgede toksinler azalır beden nefes alır.
 5. Sigara ve alkolü bırakın: Sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Sigara içmek vücudu toksine boğmak demektir. Alkollü içeceklerse şişmanlıkla beraber selülitin bir numaralı dostudur. Kiloya yol açtığı gibi selülit oluşumuna sebebiyet verir.

Selülit için en etkili tarifler

Suna Dumankaya aspirinle selülit maskesi

 • 20 aspirin
 • 10 limon suyu
 • limon suyu miktarınca susam yağı tüm malzemeyi karıştırarak pütürlü bir karışım elde edilir. Selülitli bölgeye masaj yapılarak uygulanır. Yarım saat boyunca bu karışımı durulamadan yağ yaktırıcı egzersiz yapılır. Uygulamayı 2 günde 1 uygulayın 15 gün sonra etkiyi fark edeceksiniz. Artan malzeme kapalı bir kapta saklanıp tekrar kullanılabilir.

İbrahim Saraçoğlu tavsiyeli lahana kürü

 • 4 tane beyaz lahana yaprağını 1 buçuk litre suya atın kısık ateşte ağzı kapalı olarak 15 dakika kaynatın. Aç ve tok karnına sabah-akşam 1 su bardağı için. Haftanın 3 günü içip 3 günü bırakın daha sonra 21 günü tamamlayınca 21 gün bırakın. Bırakılan kür 21 gün sonra aynı düzende selülitler yok olana kadar devam edilir. Dikkat! Bu kür her gün taze olarak hazırlanmalıdır.

Ahmet Maranki tarifiyle masaj yağı tarifi 

 • biberiye yağı
 • kekik yağı
 • badem yağı
 • buğday yağı bütün yağlar eşit miktarda karıştırılarak selülitli bölgeye aşağıdan yukarıya doğru uyku öncesi masaj yapılır. Daha sonra streç filme sarılır. Sabah durulanır. Uygulama en az 7 gün yapılmalıdır.
Hakkında Seçil

KIZLAR BU KAÇMAZ!

Cilt beyazlatma yöntemleri

Cilt beyazlatma yöntemleri

Cilt beyazlatma yöntemleri İnsan teni dayanıklı olarak sayılsa da aslında en hassas yerimiz cildimizdir. Çünkü …

Bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir