Anasayfa / Yüz bakımı / Gözenekleri sıkılaştırma da kesin çözüm
Gözenekleri sıkılaştırma da kesin çözüm
Gözenekleri sıkılaştırma da kesin çözüm

Gözenekleri sıkılaştırma da kesin çözüm

Gözenekli cildi sıkılaştırma yöntemleri

Kadınların vazgeçilmezi olan cilt güzelliği ne yazık ki yüzdeki lekeler ve gözeneklerin genişlemesiyle gölgelenmektedir. Vücuttaki ve yüzde ki cildin nefes alıp vermesini sağlar. Fakat zamanla genişleyen hücreler işlevini yerine getiremez ve kötü görüntü oluştururlar. Peki gözenekli cilt nasıl düzelir? Hangi yöntemleri yapmak yüz bakımı için yeterli? Araştırdık ve yazımızda tüm incelikleriyle yer verdik. Önerdiğimiz tarifleri uygulayarak en kısa zamanda sorunlarınız çözüm bulacaksınız.

Gözenekleri sıkılaştırma yöntemleri
Gözenekleri sıkılaştırma yöntemleri

Gözenek sıkılaştırmada kesin çözüm

Herkesin cilt yapısı farklıdır. Ancak genel olarak ele alacak olursak her cildin en çok ihtiyacı olan şey cilt temizliği ve sağlıklı beslenmedir. Gözenek adı verilen hücreler canlı nefes alış verişi yapan cilde oksijen sağlayan hücrelerdir. Bu hücrelerin zamanla yağ tabakalarıyla dolması , gözeneklerin genişlemesine yol açar. BU görünümde yüzünüzde delik delik hissi oluşturur. Pürüzsüz, parlak, temiz bir cilt istiyorsak; Günlük olarak yenilen yağlı ve sağlıksız şeyler bedenimizi olumsuz yönde etkiler. Sivilce, leke ve gözeneklerin oluşmasına neden olur. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenen bol su tüketen kişilerin hem bedeni sağlıklı hemde cildi temiz görünmektedir. Gözeneklerin sıkılaşması için günde en az 2 litre su tüketmeli ve önereceğimiz maskeler kullanılmalıdır. Ciltteki kolajen ve elastik yapıyı güçlendirdiğiniz  taktirde kozmetik ürünlerine dahi ihtiyacınız kalmayacaktır.

Konu videomuz

Bal limon maskesi

 • 1 çorba kaşığı bal
 • 6 damla limon suyu cam bir kapta iyice karıştırılır. Sonrasında tonikle temizlenen cilde uygulanır. Yüz üzerinde gerilme başladığında durulayabilirsiniz. Haftanın 3-4 günü uygulayabilirsiniz.
Gözenekleri sıkılaştırma da kesin çözüm
Gözenekleri sıkılaştırmada kesin çözüm

Yoğurt-un maskesi

 • Gözenek sıkılaşması için en etkili maske yoğurt maskesidir. Haftada 2 günlük kullanımda bir ayın sonunda farkı göreceksiniz. 2 çorba kaşığı yoğurt, 2 çorba kaşığı un, 1 çorba kaşığı gül suyu maske kıvamına getirilerek karıştırılır. Yüze uygulanır. Sonrasında 25 dakika beklenerek durulanır. Yağlı ciltler yağsız yoğurt tercih etmelidir.
Kuru fasulye mucizesi

Mezopotamya zamanından bu yana kadınların güzelliklerine düşkünlükleri farklı yöntemleri ortaya çıkarmıştır. Bunlardan biri olan fasulye maskesi son derece etkili bir tariftir. 2 avuç kuru fasulye blendırdan geçirilerek yada öğütülerek un haline getirilir. Toz haline gelen fasulyeleri, deniz süngerini önce çok az gül suyuna sonra bu toza batırarak yüzünüze hafif şekilde ovalanarak uygulanır. Bu yöntemle en az 2 ayda yüzünüz sıkılaşacak kötü görünüm ortadan kalkacaktır.

 kil maskesi

kil maskesi

Kil maskesi

 • 3 çorba kaşığı kil
 • 2 çorba kaşığı limon yağı
 • 2 çorba kaşığı lavanta yağı
 • 2 çorba kaşığı maden suyu malzemelerin hepsi bir kapta karıştırılır. Cildinize uygulanır. yarım saat sonra ılık su ile durulanır. Haftada 2 kez uygulanabilir.

Gözenekleri küçültmek için doğal yöntemler

 • Yüzdeki ölü hücreleri arındırmadan gözenekleri küçültemezsiniz. İlk önce buhar banyosu yapın. Yani yüzünüzü kaynayan suya tutun ve sonrasında kurulayın. Ardından yukarıda tavsiye edilen kil maskesiyle cildinizi temizleyin. Kil maskesinin yüzünüze çok faydası olacaktır.
 • Düzenli olarak yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Soğuk su kan dolaşımını artırır.
 • Makyaj kalıntılarını mutlaka tonik veya doğal temizleyicilerle temizleyin
 • Yüzünüzü maden suyuyla yıkamak, gözenekleri küçültür. Siyah nokta oluşumunu engeller
 • Cilde günlük evde yetiştirilen aloe vera sürmek, cildi nemlendirir. Sivilce izleri, lekeler ve gözenekler için çok faydalıdır. Gerçek aloe vera jeli iki kat etkilidir. Doğalını kullanmak daha çok fayda sağlayacaktır.
Gözenekleri küçültme yolları
Gözenekleri küçültme yolları

10 adımda Gözenekleri küçültün

 • Cildinizin günlük temizliğini aksatmayın. Özellikle gün içerisinde kullanılan fondöten, pudra kullanıyorsanız cildinizden mutlaka bunları arındırın.
 • Derinlemesine cilt temizliği için peeling yapmak şarttır. Çünkü yüzeysel yapılan temizlikler gözenekleri temizlemez.
 • Güneşin etkilerinden korunmak için düşük faktörlü de olsa güneş kremi kullanmalısınız.
 • buhar banyosu
  buhar banyosu

  Haftalık periyotlarda buhar banyosunu hayatınızın bir parçası haline getirin

 • Bol su için ve gözeneklerin sağlığı için terleyin. Geleneksel hamam kültürü gözeneklerimiz için son derece faydalıdır.
 • Yediğiniz salatalık, elma gibi meyve ve sebzelerin kabuklarını yüzünüze sürmek cildi canlandırır ve nemlendirir.
 • Cips, patates kızartması gibi yağlı yiyeceklerden uzak durun.
 • Hücre yenileyici ve gerdirme etkili kremler kullanmak yararınıza olacaktır.
 • Buz kalıplarına koyacağınız gül suyu veya maden suyunu buz halinde sabahları yüzünüzde gezdirmek gözeneklerinizi küçültecektir.
Hakkında Seçil

KIZLAR BU KAÇMAZ!

Yüzdeki siyah noktalardan kurtulmak için doğal çözümler

Yüzdeki siyah noktalardan kurtulmak için doğal çözümler

Yüzdeki siyah noktalardan kurtulmak için doğal çözümler Kirli hava şartları, yağlı besinler ve kimyasal cilt …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir