Anasayfa / Yüz bakımı / Göz altı torbaları için krem ve maskeler
Göz altı torbaları için krem ve maskeler
Göz altı torbaları için krem ve maskeler

Göz altı torbaları için krem ve maskeler

Göz altı torbaları için krem ve maskeler

Göz altı torbaları hem bayanlarda hem de erkeklerde sıklıkla görülebilen bir cilt problemidir. Yüzümüzde en dikkat çeken yer olan gözlerimizin hemen altında oluşan bu şişlikler bizlerin olduğumuzdan daha yaşlı, yorgun ve stresli görünmemize neden olur. Bu durumun oluşmasında genetik sebeplerinde rolü olduğu gibi beslenme ve yaşam tarzının da etkisi oldukça fazladır. Genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bu sorun gençlerde de görülebilir. Pek çok insanın göz altı torbalarından şikayetçi olması nedeni ile çeşitli cerrahi müdahalelere başvurduğu günümüzde, yaşam tarzınıza ve beslenmenize dikkat ederek bu sorunu önleyebilmek ya da geciktirmek mümkün olabilir. Sizler için önerilerimizi okuyarak göz altı torbalarını önleyebilirsiniz. Göz altı torbaları için krem ve maskeleri evinizde kolayca hazırlayarak uygulayabilirsiniz.

Göz altı torbalarını önlemek için öneriler

 • Örneğin bilgisayarın ve televizyonun karşısında fazla vakit geçirmemek, belli bir uyku düzenine sahip olup uykusuz kalmamak, stresli bir yaşam tarzından uzak durmak cildimizin erken yaşlanmaması ve göz altı torbalarının oluşmaması açından oldukça önemlidir.
 • * Eğer alerjik bir yapıya sahipseniz allerjenler gözlerinizin sulanmasına ve şişmesine neden olacağından size etki eden allerjenlerden uzak durmalı ve doktorunuzun vermiş olduğu alerji ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanmalısınız.
 • Ayrıca sinüs problemleri olan insanlarda göz altlarının ve göz çevresinin şişmesi oldukça sık görülür. Tıkalı olan sinüslerinizi açmak için tuzlu su solüsyonları kullanabilirsiniz. Yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizlemeli özellikle göz makyajı ile uyumamalısınız. Ayrıca yüz üstü uyumak da göz altı torbalarını belirgin hale getirebilir.
 • Bildiğiniz gibi kötü alışkanlıklar da cildinizi olumsuz yönde etkiler. Sigara ve alkol tüketimi cildin en büyük düşmanlarındandır ve erken yaşlanmayla beraber göz altı torbalarının oluşumunu hızlandırır.
 • Diğer taraftan dengeli ve düzenli beslenmek de cildimizi olumlu yönde etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Su tüketiminize önem verin ve gün içinde yeteri kadar su içtiğinizden emin olun.
 • Kurulmuş meyve,brokoli ıspanak gibi gıdalar yardımı ile demir alımınızı yükseltin. Kızarmalar, gazlı içecekler, beyaz şeker, beyaz un, kahve gibi besinlerden olabildiğince uzak durun. Aşırı tuz tüketmeyin. Ayrıca göz çevresine egzersiz uygulamak da oldukça faydalı olacaktır.

Bütün bu önerileri uygulayarak cildinizin erken yaşlanmasını ve göz altı torbalarının oluşmasını önleyebilirsiniz. Fakat bazı insanlar genetik yapısının etkisi nedeniyle, ne kadar dikkat etse de göz altı torbalarının oluşmasını önleyemez. Bu gibi durumlarda sizlere tavsiye edeceğimiz bazı ev yapımı krem ve maskeleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Göz altı torbaları için krem ve maskeler

Arı sütü ve salatalık maskesi

Malzemeler:

 • 2 adet salatalık
 • 1 tatlı kaşığı arı sütü
 • 4 damla kayısı yağı

Hazırlanışı:

Bir tane salatalığın suyunu blenderdan geçirip çıkarın. Salatalık suyuna bir tatlı kaşığı arı sütü ve dört damla kayısı yağını ilave edin. Geriye kalan salatalığı yuvarlak biçiminde keserek hazırladığınız karışıma batırıp göz altlarınızda 2 dakika bekletip çekin. 20 dakika sonra göz çevrenizi yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi her gün sabah akşam kullanabilirsiniz.

Nane Maskesi

Malzemeler:

 • 1 çay bardağı sıcak su
 • 1 çay kaşığı çay
 • 1 çay kaşığı nane

Hazırlanışı:

1 çay bardağı sıcak suyun içerisine, çay ve naneyi ekleyin. Beş dakika beklettikten sonra karışımı süzün. Kalan posayı temiz bir beze koyarak göz altlarınıza tampon şeklinde uygulayın. Haftada iki ya da üç kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Kahve maskesi

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı kahve
 • 1 tane orta boy patates
 • 2 çay kaşığı badem yağı
 • Demlenmiş ılık çay

Hazırlanışı:

Patatesin kabuklarını soyun. Daha sonra suyunu çıkarmak için rendeleyin ya da blenderden geçirin. Elde ettiğiniz patates suyunun içerisine iki çay kaşığı kahve ve iki çay kaşığı badem yağını ekletip karıştırın. Temiz bir bezin içine hazırlamış olduğunuz karışımı koyarak elde ettiğiniz torbayı demlenmiş ılık çay bulunan kaba batırıp göz altlarınıza tampon yapın. Hafta iki kere bu maskeyi göz altlarınıza uygulayabilirsiniz.

Bu tariflerin yanı sıra evinizde uygulayabileceğiniz pratik çözümler acil durumlarda kurtarıcınız olabilir. Örneğin akşamdan buzdolabına koyacağınız metal kaşıkları sabah göz altı torbalarınıza uygulayarak soğuk kompleks yapabilirsiniz. Ya da buzluktan çıkardığınız buzu temiz bir beze sararak göz altı torbalarınıza beş dakika boyunca uygulayabilirsiniz. Soğuk etki damarlarda büzüşmeyi sağlayacağı için, kılcal damarlardaki kanın geri çekilmesini sağlayarak göz altı torbalarından kurtulmanıza yarımcı olur. Ayrıca ısıttığınız dört su bardağı suyun içine yarım tatlı kaşığı tuz ilave edip bu karışımı temiz bir bez ile 15-20 dakika boyunca göz altı torbalarına uygularsanız güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Hakkında Emel Demir

KIZLAR BU KAÇMAZ!

Yüzdeki siyah noktalardan kurtulmak için doğal çözümler

Yüzdeki siyah noktalardan kurtulmak için doğal çözümler

Yüzdeki siyah noktalardan kurtulmak için doğal çözümler Kirli hava şartları, yağlı besinler ve kimyasal cilt …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir