Anasayfa / Güzellik sırları / Doğru makyaj teknikleri ve püf noktaları
Doğru makyaj teknikleri ve püf noktaları
Doğru makyaj teknikleri ve püf noktaları

Doğru makyaj teknikleri ve püf noktaları

Doğru makyaj teknikleri ve püf noktaları

Kadınlar için güzellik kavramı çok geniştir. Cildi, saçları,kilosu, makyajı derken liste uzayıp gider. Ancak tüm bu önem verdiğimiz şeyler dışında makyaj bizi en çok değiştiren ve etkisi fark edilen etkinliktir. Makyaj çeşitleri gece gündüz , doğal görünümlü, özel gün makyajları olarak kategorilere ayrılırken. Çalışan bayanlar için günlük makyaj vazgeçilmez hale gelmiştir. Herhangi bir kalabalığa çıkmadan makyaj yapmak sizi daha bakımlı, özel ve güzel hissettirir. Çoğu zaman makyaj kıyafetinizin bir parçası gibidir. Sizde her daim güzel bakımlı göstermek istiyor, makyaj taktiklerine ihtiyaç duyuyorsanız bu yazımız tamda sizler için.

Günlük makyaj nasıl yapılır?

Dışarıda, çarşıda, pazarda her ortama uygun makyaj yapmakta mümkün. Özellikle çalışan bayanların vazgeçemediği günlük makyaj; ağır olmayan ama bakımlı olduğunuzu hissettiren, güzellik katan makyaj tekniğidir. Her ortamda kullanabileceğiniz makyaj nasıl yapılır? sizlere adım adım aşağıda belirttik;

 • Makyaj fondötenle başlar. Cilt üzerine yapacak olduğunuz renklendirmeler için, doğal pürüzsüz bir ten gereklidir.. Bunu da fondötenler, bb kremler, kapatıcılar ve pudra ile sağlarsınız. Kusursuz ten için temizlenmiş, nemlendiricisi sürülmüş yüz üzerine fondöten uygulanmalıdır. Fondöteni sünger yardımıyla tüm yüzünüze yedirmelisiniz. Pütürlü bir görüntü hoş görünüm sağlamaz. Fondötenin üzerine aydınlatıcı olarak adlandırdığımız açık tonlu kapatıcılar uygulanmalıdır. Bu tarz kapatıcılar koyu renk oluşumlarını dengeler, yüz hatlarınızı belirginleştirir. Bu şekilde makyajın ilk temelini atmış sayılırsınız.
 • Göz makyajı: İyi bir görünüm için göz makyajı şart. Etkileyici bakışlar, dikkat çeken gözler için akmayan, kirpikleri uzun gösteren bir maskaraya ihtiyacınız olacak. Kirpiklerinize uyguladığınız maskara sonrası isterseniz  göz yapınıza göre gözünüzün iç ve dış kanadına siyah kalem çekebilirsiniz. Ve son yılların trendi olan eyelinerı göz kapağınıza uygulayabilirsiniz. Şayet eyeliner kullanmayı bilmiyorsanız yanlış bir görüntü olmaması adına tercih etmemelisiniz.
 • Yanaklar: Fondötenle pürüzsüz ama bir o kadarda soluk hale getirdiğimiz cildimizin renklenip dolgun görünmesi için doğal tonlarda (açık pembe, şeftali tonları) allık kullanılmalıdır.
 • Dudaklar: Ve makyajın en unutulmazı rujlar; Son zamanlarda simli, parlak cırt pembe tonlar yerine mat, nude, tonlarda doğal görünümlü rujlar çok revaçta. Günlük makyaj için tavsiye edilen ruj çeşitlerini sürdükten sonra hazırsınız. Abartısız, zarif, güzel görünmenizi sağlayan bir makyaja sahip olmak bu kadar basit.

Doğru makyaj için püf noktaları

 1. Bahsettiğimiz gibi iyi bir makyaj için temizlenmiş cilde ihtiyacınız var. Temiz bir cilt güzel görünmenin alt yapısıdır. Cildinize iyi bakmalısınız ki lekesiz, bir görünüme sahip olasınız bu nedenle faktörlü güneş kremini kullanmanızı tavsiye ederiz.
 2. Cildinizde renk tonu farklılıkları ve koyu tonlu lekeler varsa, lekelerinizi kapatacak kadar koyu tonlu fondöten seçmelisiniz.
 3. Eğer burun ve alın bölgeniz de çok sivilcelenme ve yağlanma varsa fondöten miktarını az tutmalısınız.
 4. Siyah göz kalemi kullanımına bağlı olarak iri ve etkileyici gözlere sahip olabilirsiniz. Küçük yapılı bir göze sahipseniz gözünüzün alt ve üst iç kısmına beyaz yada ten renginiz tonunda kalem uygulamalısınız.
 5. Göz çevreniz daha ön planda olsun istiyorsanız ten renginizin 2 ton açık aydınlatıcıyı göz çevrenize ve kapaklarınıza uygulamalısınız.
 6. Etkileyici bakışların sırrı ise göz altına gri ve siyah tonlarında far yada kalem sürebilirsiniz.
 7. Maskaranız düzgün sürülsün istiyorsanız aşağı doğru bakarak sürmeniz size kolaylık ve uzun kirpikler kazandıracaktır.
 8. Rujunuzun pütürlü bir hal almaması için ruj öncesi dudağınıza az miktarda  nemlendirici sürmelisiniz.
 9. Ruj dudağınızda daha fazla süre kalsın istiyorsanız; ilk kat sürdüğünüz rujun fazlalığını peçete yardımıyla alın ve 2’ci katı sürün.
 10. Allık tonunuz esmerseniz koyu pembeler, hafif kırmızı tonları kullanmalısınız.Şayet sarışın ve açık tenliyseniz pembemsi ve şeftali tonları sizler için uygun olacaktır.
 11. Allıkta yüz tipiniz için çok mühimdir. Yuvarlak yüz hatlarına sahipseniz allığınızı aşağıdan yukarı doğru fırça darbesiyle uygulamalısınız. Zayıf uzun  bir yüzünüz var ise kulak hizanızdan yatay yönde  sürmelisiniz. Unutmayın çirkin kadın yoktur. Bakımsız ve makyajsız kadın vardır.

Hakkında Seçil

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir