Anasayfa / Cilt bakımı / Ciltteki kaz ayakları nasıl yok edilir
Ciltteki kaz ayakları nasıl yok edilir
Ciltteki kaz ayakları nasıl yok edilir

Ciltteki kaz ayakları nasıl yok edilir

Ciltteki kaz ayakları nasıl yok edilir

Aynaya her baktığınızda göz çevrenizde kırışıklıklar beliriyor, her bakışınızda moraliniz mi bozuluyor? Yalnız değilsiniz 20’li yaşların sonlarında görülmeye başlanan bu çizgiler kuş ayağını andırmasından dolayı kaz ayağı adı verilmiştir. Özellikle kaz ayağı görünümünün oluşumuna ciltteki kolajenin azalması ve hormonlarda ki değişiklikler sebep olmaktadır. Sizler de yaşlılık görünümünden uzaklaşmak ve gergin bir göz çevresine sahip olmak istemez misiniz? O halde yazımızı inceleyin. Tahmin ettiğinizden de kolay önlemler ve uygulamalar ile yüzünüzde ki bitkin, kırışık görünümü azaltabilir hatta yok edebilirsiniz. Yazımız da önereceğimiz her tarifi gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Konu videomuz

Kaz ayaklarını yok etmek için altın kurallar

 1. Nemlendirici kullanın: Kırışmayan cildin altın kuralı yeterli nem ihtiyacını karşılayabilmekten geçer. Kırışan bölge gün içinde nemli tutulmalıdır.
 2. 2 litre su için: Vücudunuzun su ihtiyacını karşılamak cildin nem ihtiyacını da karşılamaktır. Kırışmamak için bol su için.
 3. Sebze- meyve ağırlıklı beslenin: Bitkisel beslenmeler cildin yaşlanmasını engeller. Metabolizmanın gençleşmesine yardımcı olur.
 4. Toksinlerden uzak durun: Sigara, deterjan, çevresel kirlilikler cildinize zarar verir. Bu toksin içerikli malzemelerden uzak durun.
 5. Düzenli uyku: Uyku sisteminiz ne kadar düzgün olursa vücudunuzdaki fonksiyonlarda o kadar sistematik çalışır. Hızlanan metabolizma kırışmanızı engeller.
 6. Güneşin olumsuz etkilerine karşı kendinizi koruyun. Faktörlü güneş kremi kullanın.
 7. Göz çevrenize her duş sonrası e vitamini yada zeytinyağıyla masaj yapın.
 8. Stresi en aza indirin stres çabuk yaşlanmanıza ve önlenemeyen kırışıklıklara sebebiyet verir.
 9. Düzenli olarak mimik egzersizleri yaparak yüz kaslarınızı düzenli olarak hareket ettirin.
 10. Özellikle E-C-K vitaminleri içeren kremler kullanın.
 11. Ve kaz ayağına en çok sebep olan nedenleri ortadan kaldırın. Gözleri devamlı kısmak ve uyku esnasında yastıkta ki yanlış uyuma pozisyonu kaz ayaklarına sebep olur bu nedenle sürekli bilgisayar başında çalışıyorsanız ara ara gözlerinizi dinlendirmek, gözlerinizi kısmayı azaltacaktır. Sırt üstü yatmak ise yastık kırışıklıklarını engelleyecektir.
Kaz ayakları için basit öneriler

 • Yumurta akı: Cildi gerdiren en doğal antiacing özelliği olan yumurtanın akı bolca çırpılarak köpürtülür. Köpük kıvamında yüze uygulanır. 15 dakika sonra durulanır. Haftada 2 kez uygulanır.
 • E vitamini takviyesi: Cildinizi yenileyeceği gibi aynı zamanda da nemlendirecektir. Eczaneden temin edebileceğiniz kapsül e vitaminleri işinizi görecektir. Her gece uyumadan önce kapsül sıvısıyla göz çevrenize masaj yapın.
 • Avokado: Antioksidan içerikli kuru ciltler için mucize olan bu meyve cildin nemlendirici etkisiyle kırışıklıklar için büyük önem taşır . İçerisindeki  D ve E vitamini sayesinde kırışıklık probleminizi büyük ölçüde iyileştirir. Orta boy avokado ezilerek püre haline getirilir. İçerisine badem yağı eklenerek kırışan bölgeye  masaj yapılır. 20 dakika sonra durulanır. Haftada iki kez yapılabilir.
 • Süt: Sütün içeriği itibariyle birçok yararlı asit bulundurur. Bu asit cildin dinlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur. Kolojen maddesinin artarak cildin gerginleşmesini sağlar. Her gece yatmadan önce süt tüketiniz.

Kaz ayaklarını  önleyici maskeler

Yaş maya maskesi

 • 1 çay kaşığı yaş maya
 • 1 tatlı kaşığı süt
 • 1 çay kaşığı bal malzemelerin hepsi karıştırılarak göz çevresine masajla uygulanır. 20 dakika sırt üstü yatarak bekleyin daha sonra ılık suyla durulayın. Pamuk yardımıyla zeytinyağıyla nemlendirin.

Bal mumu maskesi

 • 3 çorba kaşığı doğal zeytin yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal mumu
 • 1 tatlı kaşığı kakao yağı  bu malzemeleri bir bardak suda kaynatın. Ilıyınca içerisine 2 kaşık saf gül suyu ekleyin. Yüzünüze sürün 15 dakika sonra durulayın. 15 günde 1 tekrarlanabilir.

Havuçlu kırışıklık maskesi

 • 1 büyük boy havuç rendelenerek yada katı meyve sıkacağından geçirilerek suyu elde edilir. Çıkan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı badem yağı ekleyin ve sorunlu bölgenize masaj halinde uygulayın. Her gün uygulanabilir.

Lahana suyu maskesi

 • 3 – 4 yaprak lahana alınarak kaşıkla veya rendeyle suyu sıkılır. Elde edilen suyla parmak ucunuz yardımıyla göz çevrenize masaj yapın. Yarım saat sonra soğuk suyla durulayın.

Muz maskesi

 • 1 adet olgunlaşmış muz
 • 1 tatlı kaşığı doğal gül suyu olgunlaşmış muz ezilerek püre haline getirilir. İçerisine gül suyu koyulur. Göz çevresine sürülür. 20 dakika sonra durulanır.

 

Hakkında Seçil

KIZLAR BU KAÇMAZ!

Göz altı torbalarına bitkisel çözüm

Göz altı torbalarına bitkisel çözüm

Göz altı torbalarına bitkisel çözüm Bir insanda en önce dikkat çeken kısım göz ve çevresidir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir