Anasayfa / Cilt bakımı / Cilt lekelerine bitkisel çözümler
Cilt lekelerine bitkisel çözümler
Cilt lekelerine bitkisel çözümler

Cilt lekelerine bitkisel çözümler

Cilt lekelerine bitkisel çözümler

Her kadın cildinin pürüzsüz ve canlı görünmesini ister.. Yorgun görünmek, ciltteki lekeler hatta çiller kadınların korkulu rüyası diyebiliriz. Cilt bakımı için pahalı kremler almaya, güzellik salonlarına gitmeye gerek olmadığı gibi cilt lekeleri için de paralar harcamanıza gerek yok! Cildinizde güneş lekesi, çil ya akne izleri olabilir. Cildinizdeki lekelere bitkisel çözümler arıyorsanız doğru yerdesiniz! Evinizdeki malzemelerle, kendiniz hazırlayacağınız doğal ve bitkisel maskeler cilt lekelerinize çözüm olacaktır!  Vereceğimiz ufak tüyolar ve cilt lekelerine maske tarifleri, cilt lekelerine kesin çözüm olacak.. Cilt lekelerine karşı en basit çözümler, ciltteki lekeleri çıkaran maske tarifleri yazımızda yer alıyor. İşte Cilt lekelerine bitkisel çözümler ;

Cilt lekeleri neden oluşur?

Ciltte leke, hormonsal etkilerin yanı sıra güneş ya da yanmalarla oluşmaktadır. Güneşte fazla kalmak ciltte kahve renk lekelerin oluşmasına sebep olmaktadır. Güneş lekelerinin dışında uykusuzluk, stres, dengesiz beslenme gibi faktörlerde cildin lekenmesine ve sağlıksız  görünmesine sebep olmaktadır.

Cildinde güneş lekesi, akne izi ya da çilleri olanlara bitkisel tavsiyelerimiz var! Cildinizde herhangi bir sebepten dolayı oluşmuş lekeleri dert etmenize gerek yok.. Her zaman olduğu gibi cilt bakımında da doğal ve bitkisel ürünleri tavsiye ediyoruz. Hem bütçenizi zorlamayan hem de en sağlıklı olanı tercih etmek istiyorsanız cilt lekelerine bitkisel çözümler  sizlere çok faydalı olacaktır..

Cilt lekelerine maske tarifleri

Cilt lekelerine elma sirkesi

Elma sirkesi cilt bakımında temizleyici bir faktördür. Doğal ve bitkisel çözümler arayanların ilk tercihi sirke olmalıdır. Hem cilt temizliğinde hem de cilt lekelerinde kullanabileceğiniz bir üründür. Cilt lekesi için kullanmak isteyenler; 3 / 4 yemek kaşığı elma sirkesini su ile karıştırarak cildine uygulayabilirler. Böylece hem cildinizi temizlemiş hem de cilt lekelerine çözüm bulmuş olabilirsiniz. Sirke ve su karışımını bir pamuk yardımı ile yüzünüze uyguladıktan sonra 20 dakika kadar bekletmeniz yeterlidir.

Cilt lekesine karbonat maskesi

Cilt lekelerinize kesin çözüm bulmak istiyorsanız karbonat maskesini uygulayabilirsiniz. Ancak hassas bir cilde sahip olanlar karbonat maskesini cildinde en fazla 2/3 dakika tutmalıdırlar. Karbonat maskesi için;

  • 1 çay kaşığı karbonat,
  • 1 yemek kaşığı yoğurt gereklidir. Yoğurt ve karbonat karıştırdıktan sonra cildinizde leke olan kısımlara uygulayabilirsiniz. Biraz bekledikten sonra yüzünüzü yıkabilirsiniz.

Cilt lekesine limon maskesi

Limon suyu cilt lekelerinin giderilmesinde kullanılarak, cildin daha canlı görünmesine yardımcı olmaktadır. Cildin beyazlaşmasına ve daha sağlıklı görünmesinde etkili olan limon kürünü uygulaması da çok kolay! Taze olarak sıkılmış limon suyunu pamuk yardımı ile cildinizdeki lekeli bölgelere uygulayabilirsiniz. Cilde sürülen limon suyu 10/15 dakika bekledikten sonra iyice yıkanmalıdır. Limon suyunun dışında;

  • Bir adet domates
  • Bir çay kaşığı limon suyu
  • Bir yemek kaşığı yulaf ezmesini iyice karıştırarak, cildiniz için bir marke yapabilirsiniz. Bu karışım cildinize yaklaşık 10/ 15 dakika bekleyebilir. Daha sonra cildinizi güzelce yıkamalısınız.

Cilt lekesine papatya maskesi tarifi

Papatya maskesi daha çok yaz aylarında kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Çünkü kullanacağınız papatyalar taze olmalıdır. Taze olarak toplanmış papatyalar  ezilerek hamur kıvamına getirilir. Hazırlamış olduğunuz bu maske lekeli bölgelere sürülür. 10/20 dakika bekledikten yıkanır.

Cilt lekesine salatalık maskesi

  • Yarım salatalık
  •  Bir bardak yulaf ezmesi
  • Bir çay kaşığı yoğurt

Salatalığı rendelemek ile başlayabilirsiniz. Rendelenen salatalık yulaf ezmesi ile karıştırılır. Yoğurdu da ilave ederek hamur kıvamı elde edilir. Yapmış olduğunuz maskeyi lekeli olan bölgelere sürebilirsiz. 10 dakika bekledikten sonra yıkamalısınız. Salatalık maskesi haftada bir kere yapılması yeterlidir.

Yaptığınız maskeleri temizledikten sonra mutlaka nemlendirici kullanmalısınız! Bir önceki yazımda evde bitkisel nemlendirici krem yapımından ayrıntılı olarak bahsetmiştim. Doğal ve bitkisel cilt bakımı nasıl yapılır yazımızın içeriğinde yer almaktadır.

Hakkında Nurcan YALÇIN

KIZLAR BU KAÇMAZ!

Yağlı ciltler için bakım önerileri

Yağlı ciltler için bakım önerileri

Yağlı ciltler için bakım önerileri Bayanlar için cilt bakımı oldukça önemlidir. Her bayan sağlıklı ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir