Anasayfa / Vücut bakımı / Aşırı Terlemeye Bitkisel Çözüm Önerileri
Aşırı Terlemeye Bitkisel Çözüm Önerileri
Aşırı Terlemeye Bitkisel Çözüm Önerileri

Aşırı Terlemeye Bitkisel Çözüm Önerileri

Yaz aylarının gelmesiyle terleme sorunu hem bayanlarda hemde erkekler de sorun olarak baş göstermektedir. Ter probleminin asıl nedeni sıcaklık gibi görünse de stres, yanlış beslenme, az su tüketimi, genetik faktörler, kadınların özel dönemleri (adet dönemi, menopoz gibi) sebeplerle günlük hayatınızı olumsuz yönde etkiler. Sosyal aktiviteleriniz de, normal yaşamınızda  el, avuç içi, koltuk altı, saç, boyun terlemesini sıklıkla yaşayabilirsiniz. Ancak sizi en zor durumda bırakan kötü kokuyu da tetikleyen koltuk altı terlemesidir. Kişinin pis kokma korkusu terlemeyi daha çok artırmaktadır. Aslında vücudumuzun tüm zararlı toksinleri atmanın en önemli yollarından olan bu işlev, her ne kadar sevilmese de metabolizmamıza çok katkısı olan bir fonksiyondur. Vücut ilk terlemeye başladığında kokusuzdur. Fakat koltuk altında o an hızla artan bakteriler kötü koku oluşturur ve sizi bulunduğunuz ortamda  mahcup eder. Peki koltuk altı terlemesine çözüm nedir? diye soracak olursanız. Sizlere bu sorununuza son verecek önlem ve tariflere yazımızda yer vereceğiz.

 Terlemeyi önlemek için neler yapılabilir?

terleme sorununa karşın roll on kullanın
terleme sorununa karşın roll on kullanın
  • Gün aşırı duş almak günlük koşuşturma içerisinde kendinize ayıracağınız en güzel vakit banyo yapmaktır. Çünkü banyo yoluyla bedeniniz temizlenir, yorgunluğunuz hafifler, vücut üzerinde bulunan negatif enerji azalır. Tabi ki en önemlisi beden temizliği sağlanmış olur. Duş alınırken kullanılan duş jeli, sabun tarzı temizlik ürünlerinin kimyasal olanlarını değil organik içerikli olanları tercih etmeniz sağlık açısından da , terleme açısından da yararlı olacaktır.
  • pamuklu terletmeyen giysiler tercih edilmelidir. Naylon tarzı giysiler bedene hava aldırmaz. Bu nedenle terleme daha çok artar. Nefes alamayan vücut daha hızlı bakteri üretir. Tercihiniz sizi sıkmayan cildinizi tahriş etmeyen hava alan kıyafetlerden yana olmalıdır.
  • Deodorant- roll on kullanın. Koltuk altı terlemesi ve kokusu için özel olarak üretilen ürünlerdir. İçerdikleri alkol neticesinde ter kokusu bastırılır. Katkı olarak katılan çiçek ve diğer hoş kokuların esansları kullanılarak gün boyu güzel kokmanızı sağlar. Roll on kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar ise; duş sonrası temizlenmiş, kuru olan bölgeye uygulanmalıdır. Deodorant ise giysiler ve terli bölgenin üzerine uygulanmamalıdır. Temiz, kuru olan koltuk altına 10 cm uzaklıktan sıkılarak kullanılır.
  • Bol su tüketin: Bilindiği gibi vücudumuzun büyük çoğunluğu sudan oluşmaktadır. Bedenimizde  az su tüketiminden dolayı metabolizma yavaş çalışmaya başlar. Ve vücut terleme yoluyla atmış olduğu toksinleri bedenden daha yoğun kokulu ve sarımsı renkte atmaya başlar. Buda sizi çevrenizde ve giydiğiniz kıyafetlerde utanç durumuna düşürebilir. Bol su tüketip böbrekleri hızlı çalıştırarak vücut kokumuzu en aza indirebilirsiniz.
  • Soğan- sarımsak- baharatlı yiyeceklerin tüketimi: Yediğimiz- içtiğimiz her besin cildimize bedenimize bir şekilde fayda yada zarar sağlayabiliyor. Soğan ve sarımsak en büyük antibiyotik kaynaklarından biridir. Fakat her şeyin azı karar çoğu zarar olduğu gibi bu gıdalarında fazla tüketimi vücudumuzdaki ter bezlerine ağır koku salgılayarak kötü kokmanıza neden olur. Baharatlı yiyeceklerde aynı şekilde ağız yoluyla alınır. Sindirim sonucu bir kısmı vücuttan atılırken bir kısmı da salgı bezleriyle ter yoluyla atılır. Kimi insan da bu fark edilmezken kimi insanlarında hormonlarından dolayı çok fena kokar. Bu sebeple baharatlı gıdaları az miktarlar da tüketmelisiniz.
Aşırı Terlemeye Bitkisel Çözüm Önerileri
Aşırı Terlemeye Bitkisel Çözüm Önerileri

Aşırı Terlemeye Bitkisel Çözüm Önerileri

  • Duş sonrası koltuk altınızı iyice kurulayarak bir çorba kaşığı elma sirkesine, 1 tatlı kaşığı karbonat katarak kıvamlı bir karışım elde edin. Sonrasında macun kıvamında olan bu karışımı koltuk altınıza sürerek 10-15 dakika bekleyin sonrasında durulayın. Haftalık olarak düzenli uygulamalısınız.
  • Domates suyu içerdiği antioksidan sebebiyle ter bezlerinin çalışmasını düzene sokarak, az ve kokusuz terlemenize yardımcı olur. Her gün bir domatesin  suyunu içerek ter probleminizi azaltabilirsiniz.
  • Ada çayını  duş sonrası bir kovaya koyarak durulanma suyu olarak bunu kullanmalısınız. Düzenli olacak şekilde bu uygulamayı yapmanız halinde terleme probleminiz zamanla yok olacaktır.
  • Poşet olarak satılan yeşil çayları bir litre suda  demleyin sonrasında 2 tatlı kaşığı okaliptüs yağı suya ilave edilir. Günlük olarak koltuk altlarınızı bu karışımla yıkamanız halinde gün gün terlemeniz ve kötü koku oranınıza azalacaktır.
 limon kullanarak ter kokularından kurtulun
limon kullanarak ter kokularından kurtulun

Limon mucizesi ile terlemeye son

Limon cilt dostu olan bir meyvedir. Her türlü temizlikte etkili olduğu gibi beden temizliği ve koltuk altı terlemesinde de oldukça faydalıdır. Geçmişten günümüze terlemeyi önlemek için tarihte kadınlar hep limonu kullanmıştır. Üstelik çok basit bir uygulamayla hem ter kokularınız dan hemde koltuk altı kararmalarınızdan kurtulabilirsiniz. 1 Adet limonu ortadan kesip koltuk altı bölgenize dairesel hareketler halinde yedirerek sürünüz. Gün aşırı , her duş sonrası terleme olan bölgeye bu uygulamayı yaptığınız taktirde ter kokunuzun azaldığını hatta bittiğini fark edeceksiniz. Limonla yapılan bir başka tarif ise 1 çorba kaşığı limon suyuna 1 tatlı kaşığı karbonat yada kabartma tozu cam bir karıştırılır. Macun kıvamına gelen karışım her gün düzenli olarak koltuk altına sürülür. Dikkat: limon suyu sürülen cildinizi bu tür uygulamalarda güneş ışığı almaktan korumalısınız. Aksi taktirde cilt lekelerine sebep olabilir.

Hindistan cevizi yağıyla ter kokusuna son
Hindistan cevizi yağıyla ter kokusuna son

Hindistan cevizi yağı ile kötü kokulara son

Hindistan cevizi ülkemizde pek yetişmeyen nadir bulunan bir meyvedir. Fakat kullanım alanları itibariyle mutfağımızda, banyomuzda , cilt bakım ürünlerimizde bolca yer almaktadır. Hoş kokusu cilde verdiği rahatlatma özelliğiyle çokça tercih edilmektedir. Hindistan cevizi yağını aktarlardan temin ederek her duş sonrası koltuk altı bölgenizi  kurulayıp, pudraladıktan sonra bu yağdan sürerek terlemeler yavaşlatılabilir. Hoş kokusuyla ter kokularınız dan kurtulabilirsiniz.

Hakkında Seçil

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir