Anasayfa / Cilt bakımı / 1 haftada selülitden kurtulma
1 haftada selülitden kurtulma
1 haftada selülitden kurtulma

1 haftada selülitden kurtulma

1 haftada selülitden kurtulma

Yaz ayları yaklaşıyor ve sizler selülitlerinize çözüm mü arıyorsunuz? Bir çok kişinin problem haline getirdiği selülitlerden kurtulmak kolay mıdır? Evet hanımlar.. Selülit için bir çok çözüm yolu var! 10 günde selülitden kurtulmak mümkün müdür? Selülitlerden kurtulma egzersizleri ve doğal maskeler ile başarabilirsiniz! Selülit problemi olan bayanlar için 1 haftada  selülitden kurtulma yollarından bahsedeceğim.

Selülit nedir, nasıl oluşur?

 Selülit bir çok kadının büyük problemidir. Portakal kabuğu görünümünde oluşan selülitler hiçbir kadının istemediği kötü bir görüntüdür. Selülit genellikle cilt yapınızdan ya da beslenmenizden kaynaklanmaktadır. Çoğunlukla kadınlarda görünen selülit problemi, cildin ince yapısına bağlı olarak ortaya çıkar. Bayanların cildi erkeklere nazaran daha ince olduğu için bayanlarda daha çok görülmektedir. Selülitler genellikle bölgesel yağlanma sonucu oluşmakta ve yaşa bağlı olarak artmaktadır. Yaş ilerledikçe selülitlerde daha belirgin bir hal alınır. Peki ne yapmak gerekiyor? Selülitlerinize çözüm bulabilir, azalmasını sağlayabilirsiniz.

Selülitler sadece bacaklarda değil kollarda, karın bölgesinde ve kalçalarda da oluşabilir. Selülit demek kilo demek değildir! Sadece kilolu bayanlar da değil zayıf bayanlarda da selülit sıkça görülmektedir. Genellikle selülit hamilelikte oluşur. Alınan fazla kilolar bazen selülit oluşmasına sebep olabiliyor.

Selülit problemi için öneriler

Bol bol yürüyüş yapın!

Yürüyüş yaparak hem sağlıklı hem de daha sıkı bir vücuda kavuşabilirsiniz. Her gün yürüyüş ve jimnastik hareketleri yaparak hem kan dolaşımınızın artmasını hem de vücudunuzdaki fazla yağların erimesini sağlayabilirsiniz.

Su içmeyi unutmayın!

Gün içinde 2/ 2.5 litre su içmek şart! Su tüketimi oldukça önemlidir. Susuz kalan bir vücut, yağ oluşumuna ve selülit oluşumuna sebep olmaktadır. Her sabah bir bardak ılık su içmelisiniz.

Diyet yapmaktan vazgeçin!

Selülit sadece kilolu bayanlarda değil zayıf bayanlarda da görülür. Sebebi ise hızlı kilo alıp vermektir. Kilolu bayanlar genellikle diyet yapar ancak hızlı alınan kilolar selülite sebep olur.

Her gün nemlendirici sürün!

Vücudun nemli olması selülit oluşumunu engelleyecektir. Nemlendirici kullanabilir ya da selülit kremleri kullanabilirsiniz.

Yediklerinize dikkat edin!

Tuzlu ve şekerli yiyeceklerden uzak durun. Bunların yanı sıra kızartma ya da kuruyemiş de az tüketilmelidir. Özellikle tuz tüketimi tamamen azaltılmalıdır.

1 haftada selülitlerden kurtulmak için egzersiz yapın!

Selülitlerinizden hemen kurtulmak istiyorsanız egzersiz yapmayı denemelisiniz.

Ters adım egzersizi:

Orta ağırlıkta olan iki adet ağırlığı ellerinizde tutunuz. Bir ayağınız diğer ayağınızdan bir adım önde olacak şekilde durmalısınız.

Sırtınız dik olmasına dikkat ederek, sağ bacağınızı 90 derece açı ile açınız ve öne atın, diğer bacağınızı ise arkaya atın. 2 / 3 saniye bu şekilde durmalısınız.

Her bacak için 15 dakika ve 3 set halinde bu hareketi tekrarlayın.

Kısa süre sonuç alabilmek için günde 2 defa tekrarlanmalıdır.

 

Romen asansörü:

Elinize yine orta ağırlıkta iki adet ağırlık alarak, iki ayağınızın arasında 30 / 40 cm kalacak şekilde ayakta durunuz. Ağırlıklar avuç içlerinize bakacak yönde olmalıdır. Ağırlıklar önde olacak şekilde belinizin düz olmasına dikkat etmelisiniz. Dizlerinizi biraz bükerek, kalçanız arkaya ve ağırlıkların öne çıkmasını sağlayın. kalça ve basenlerinizi sıkarak, yavaş bir şekilde doğrulmanız gerekiyor. 3  ya da 4 set halinde 8 / 10 defa yapmalısınız. Günde 2 kere yaptığınızda etkisini göreceksiniz.

Selülitler için maske tarifleri

Kahve maskesi

Malzemeler;

  • Yarım bardak kahve telvesi
  •  Su bardağı esmer şeker
  • Zeytinyağı

Malzemeler iyice karıştırılarak maske kıvamına getirilir. Ancak bilmeniz gereken bir püf nokta var! Bu maskeyi uygulamadan önce biraz ısıtmanız gerekiyor.  (5/ 10 saniye kadar) Problemli olan bölgeye yaptığınız maske ile masaj yaparak uygulayın. 10 dakika sonra ılık su ile temizlemelisiniz. Kahve, selülit problemlerinde sıkça kullanılmaktadır. Cildin sıkılaşmasında yardımcı olmaktadır. Haftada 2 kere uygulandığında etkili çözüm olacaktır.

Yosun yağı karşımı

Yosun yağı ile hazırlayacağınız karışım ile selülitlerinizden bir haftada kurtulmanız mümkün olacaktır.

Malzemeler;

  • 10 ml yosun yağı
  • 10 damla limon yağı
  • 10 damla portakal yağı
  • 25 ml avokado yağı
  • 40 ml susam yağı

Bu yağlar bir şişede karıştırılarak bir hafta boyunca problemli bölgeye sürülür. Sürdükten sonra streç film ile sarılarak  2 saat bekleyiniz. Bu karlım bir hafta sürüldüğünde etkisi görülecektir.  Yaptığınız karışımı buz dolabında muhafaza ediniz.

Göz altı morluklarınız için tavsiyelerimizi okumalısınız!

 

Hakkında Nurcan YALÇIN

KIZLAR BU KAÇMAZ!

Cilt beyazlatma yöntemleri

Cilt beyazlatma yöntemleri

Cilt beyazlatma yöntemleri İnsan teni dayanıklı olarak sayılsa da aslında en hassas yerimiz cildimizdir. Çünkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir